Navštivte kategorii  SLEVA NAVÍC a  k vybraným produktům kromě akčních slev dostanete bonusovou slevu  až  3000 Kč

Jak vybrat vzduchovku a co je dobré si k ní pořídit?

 

Chcete si pořídit vzduchovku, ale nevíte, jak na to? Budete potřebovat diabolky nebo ocelové broky? A jakou sílu by měla vaše zbraň mít? Všechny odpovědi najdete v tomto článku!

 

PROČ STŘÍLET ZROVNA ZE VZDUCHOVKY?
Super tip pro sport i zábavu!

 Bezpečná střelba – Vzduchovky neobsahují třaskaviny a na delší vzdálenosti projektily ztrácí rychlost. Pro přesnou střelbu na terč potřebujete vzduchové zbraně o vysokém výkonu, modely s nižší energií jsou naopak vhodné jen tak pro zábavu. Při správném zacházení je střelba ze vzduchovky naprosto bezpečná.

✅ Bez zbytečného hluku – Vzduchovky jsou mnohem tišší něž klasické zbraně. To potěší nejen vaše uši, ale i sousedy, pokud se chystáte trénovat střelbu například na zahradě.

✅ Nepotřebujete zbrojní průkaz – Vzduchovky dle českého právního řádu spadají do kategorie D a jsou prodejné od 18 let. Není tak třeba si k nim pořizovat zbrojní průkaz a pod dozorem dospělých je mohou používat i starší děti.

✅ Ideální na trénink – Pro střelbu na terč jsou vzduchové zbraně ideální, proto se taky používají při sportovní střelbě. Kategorií samou o sobě jsou vzduchové pistole, které imitují modely regulérních zbraní a jsou tak nedocenitelné například během přípravy na zbrojní průkaz.

✅ Nízké náklady – Pokud střílíte pro zábavu, se vzduchovkou to není vůbec nákladné. Munici seženete levně a ve větším množství, takže můžete střílet po celý rok. Nemusíte navíc vyhledávat střelnice, zastřílet si můžete klidně doma nebo na chalupě.

TYPY VZDUCHOVÝCH ZBRANÍ
Vyberte si tu pravou!

 vzduchové pušky ⇢ Vzduchovky s dlouhou hlavní pro sportovní i rekreační střelbu. Zahrnují všechny systémy střelby od klasických pružinovek po přesné PCP modely.
 vzduchové pistole  Příruční vzduchové zbraně s krátkou hlavní, které mohou sloužit jako alternativa ke klasickým modelům. Dokonce je možné vybrat si pistoli s realistickým zpětným rázem.
 vzduchovky na sebeobranu  Plynové pistole určené k sebeobraně před agresivními útočníky. Lze je nabít gumovými nebo pepřovými projektily, které mají za cíl protivníka zastavit.


SYSTÉM STŘELBY
Od nejjednoduššího po nejrychlejší!

Všechny vzduchové pušky a pistole jsou poháněny vzduchem, liší se ale mechanismem, který munici vypouští ven.

▶️ Pružinové vzduchovky – Snadno se s nimi zachází a na rozdíl od většiny ostatních, není třeba měnit plnění. Stačí vzduchovku natáhnout a jste připraveni k palbě. Protože pružina vypálí diabolku pokaždé trochu jinak, mají tyto vzduchovky menší přesnost než ostatní modely.

▶️ Vzduchovky s plynovým pístem – Vyznačují se stabilnější střelbou, mimo jiné proto, že nemají zpětný ráz. Vzduchovky s pístem jsou buď zalamovací, kdy se natlakují pomocí zlomení hlavně nebo s pevnou hlavní, kdy je třeba natáhnout páčku na boku pušky.

▶️ Vzduchovky na CO2 – Tento druh zbraní je poháněn jednorázovými plynovými bombičkami, které díky menším rozměrům vejdou i do vzduchových pistolí. Střely jsou přesné a konzistentní. Plynové bombičky lze využít pouze při teplotách nad 10°C.

▶️ PCA vzduchovky – (Pre-Charged Air) – Modely Multi-Pump neboli PCA jsou vybaveny malým zásobníkem, který se plní pomocí pumpy na zbrani – obvykle pákou pod hlavní. Jsou přesné, ale mají méně energie, což z nich dělá ideální zbraně pro nácvik střelby na terč.

▶️ PCP vzduchovky – (Pre-Charged Pneumatic) - Pneumatické vzduchovky se vyznačují přesnou a spolehlivou střelbou. Při střelbě využívají zásobník stlačeného vzduchu, který je třeba průběžně doplňovat. Počet výstřelů na jedno naplnění závisí na objemu plynového zásobníku a systému dávkování.


STŘELIVO
Správné nabití je základ. 

Vzduchovky se nabíjí buď diabolkami nebo ocelovými broky. Ocelové broky jsou vhodné pouze do pušek bez drážkované hlavně, zatímco diabolky do hlavně drážkované. Diabolky najdete k dostání v mnoha tvarech a rážích závisejících na účelu střelby. Maximální povolená ráže do vzduchových zbraní je 6,35 mm, používá se však zřídka.

⇢ plochá hlavička  Přesná a ideální pro sportovní střelbu. Není aerodynamická, takže rychle ztrácí energii při letu - je tedy vhodná pro střelbu na kratší vzdálenost.
⇢ půlkulatá hlavička  Univerzální střelivo pro lov i střelbu na terč. Půlkulatá hlava má lepší aerodynamiku a dále tak doletí.
⇢ špičatá hlavička  Rychlé a aerodynamická, vhodné hlavně pro lov a destrukční střelbu. Není tak přesná jako půlkulatá.
⇢ dutá hlavička  Díky vysoké dopadové energii a ničivým účinkům se používá výhradně na lov.


BEZ ČEHO SE PŘI STŘELBĚ NEOBEJDETE
Kompletní výbava pro střelbu ze vzduchovky!

✅ plnění – Pro modely vzduchovek, u kterých je nutné vyměňovat kartuše s plynem. Nejčastější jsou CO2 bombičky, u PCP modelů je třeba doplňovat plyn pomocí kompresoru nebo tlakové lahve.

✅ údržba a čištění – Pravidelná údržba je základem péče o každou střelnou zbraň. K čištění vzduchových pušek a pistolí doporučujeme speciální oleje společně s mosaznými a filcovými sadami na čištění.

✅ pomůcky pro střelbu a nastřelování – Chcete-li se učit střílet, měli byste mít na co. Pro cvičnou střelbu je nejlepší si pořídit spolu s terči i lapač broků, díky kterému se vám bude vystřílená munice snadněji uklízet. Je také dobré zakoupit ochranné brýle, popřípadě i nastřelovací stůl nebo židli.