Navštivte kategorii  SLEVA NAVÍC a  k vybraným produktům kromě akčních slev dostanete bonusovou slevu  až  3000 Kč

 

Jak vybrat rotoped?

 

Jak vybrat rotoped?


Rotoped je tradiční a osvědčený fitness stroj. Posílíte na něm především stehenní, hýžďové a lýtkové svalstvo. Pravidelné cvičení na rotopedu formuje postavu, zlepšuje fyzickou kondici a napomáhá hubnutí.

Nemusíte chodit do posilovny ani fitcentra - na rotopedu si zajezdíte v pohodlí domova. Jak říká jeden z uživatelů: „Pro lidi se sedavým zaměstnáním je rotoped super procvičení, stejně tak pro starší nebo obézní.“ Také maminkám se líbí, že mohou při ježdění dohlížet na děti.

 

Základní doporučení a tipy pro výběr rotopedu

Před výběrem zvažte, kdo a jak často bude rotoped používat. Zda rekreační cvičenec, starší člověk potřebující stroj k rekonvalescenci, více osob (celá rodina), nebo profesionální sportovec?
 
Zohledněte váhu a výšku cvičícího (respektujte doporučené hodnoty zatížení rotopedu). Obvykle platí, že čím vyšší je cena, tím robustnejší a prostornejší stroj je. Pro velmi vytížené rotopedy požadujte nejvyšší kvalitu.
 
Podstatná je i kvalita sedla – zaměřte se na jeho anatomické provedení a materiál.

 

Zvolte typ rotopedu

Manuálně ovládaný rotoped – nižší cena, jednoduchá obsluha (kolečkem na krku stroje), méně funkcí.
 
Počítačem řízený ergometr – vyšší cena, komfortní obsluha, přednastavené programy, možnost nastavení profilu tratě.

 

Připlaťte si za kvalitnější výbavu a více funkcí

Jste-li náročnější sportovec, vybírejte mezi dražšími rotopedy - jsou elektronicky ovládané, mají těžší zátěžové kolo (setrvačník), vyšší nosnost a hrudní pás, díky kterému dosáhnete efektivnějšího cvičení.


Propojte stroj s tabletem, jezděte a bavte se!

V dnešní době jsou "in" modely rotopedů přizpůsobené k propojení s tabletem nebo smartphonem, díky nimž si virtuálně zajezdíte na zajímavých místech světa - s rotopedy inCondi to určitě vyzkoušejte.

Trh nabízí rovněž robustní horizontální rotopedy, tzv. recumbenty. Sedí se na nich s opřenými zády a nohama před sebou. Navíc se na něj i jednodušeji nasedá, obvykle cvičenec nemusí nohou překonávat vyšší rám. Využijí je tak hlavně osoby s bolestmi zad, zhoršenou stabilitou nebo nadváhou či se hodí i jako stroj pro rekonvalescenci po zranění a návrat do původní fyzické kondice.


 

Jaké parametry sledovat při výběru rotopedu?

Brzdný systém – vyskytuje se většinou magnetický (na principu přibližování a oddělování magnetů k setrvačníku), který zajišťuje plynulý a tichý chod rotopedu. O něco lepší je indukční (elektromagnetický) brzdný systém.
Rám – doporučené zatížení (hmotnost a výška cvičence), design a ergonomie. Maximální nosnost rotopedu má být vždy o něco vyšší než je hmotnost nejtěžšího cvičence.
Zátěžové kolo – hmotnost tohoto setrvačníku se obvykle pohybuje v rozmezí od 4 do 10 kg. Správná hmotnost je důležitá pro kvalitu a intenzitu tréninku. Těžší kolo zaručuje vyšší maximální odpor i plynulejší a vyrovnanější chod, a tím i ve výsledku účinnější trénink.
Středové uložení zátěžového kola – má odpovídat intenzitě tréninku. Plynulý a tichý chod rotopedu garantují strojní kuličková ložiska.
Sedlo – preferujte anatomicky tvarovaná sedla a gelová sedla (není pravda, že čím větší sedlo, tím pohodlnější cvičení). Důležitá je možnost nastavení výšky sedla rotopedu. Většina rotopedů umožňuje nastavení sedla v podélném směru.
Řídítka – polohovatelná jsou standard. Správné nastavení polohy a úhlu řídítek je nezbytné pro efektivní a pohodlný trénink.
Pedály – normou jsou balancovaná (vyvážená) šlapátka s nastavitelnými páskami pro bezpečné a účinné cvičení.
Kliky – obvykle bývají třídílné (tak jako například u jízdních kol), u levnějších strojů jsou nahrazovány jednoduššími ohýbanými (nevýhodou pak je nižší životnost)
Počítače a snímače tepové frekvence – jednoduchý počítač je dnes součástí každého rotopedu. Měří rychlost, ujeté kilometry a čas cvičení. Profesionální modely rotopedů nabízejí nadstandardní funkce, například měření tepové frekvence, počet spálených kalorií, nastavení profilu trasy a podobně.

 

O co se ještě zajímat při výběru rotopedu?

Tichý chod, transportní kolečka, seřizovací nožičky na vyrovnání nerovností podlahy.
Další funkce – profesionální stroje umožňují připojení hrudního pásu a přizpůsobují rychlost tepové frekvenci cvičence (HRC program), nabízejí tréninkové programy, změření tělesného tuku, orientační test tělesné kondice, senzory zabudované v rukojetích a podobná vylepšení pro atraktivitu tréninku.
Záruka, servis, náhradní díly – praktické je využít například servis rotopedu u vás doma.